Tesco Loves Baby

Ćwiczenia w ciąży

Ciąża to nie choroba i jeśli przebiega prawidłowo, przyszła mama nie powinna zaprzestawać aktywności fizycznej – dobra kondycja zapewni jej lżejszy poród i ułatwi szybszy powrót do formy po ciąży.

Aktywność fizyczna w ciąży jest pożądana, lecz nie za wszelką cenę. Specjaliści zalecają ruch, ale dopiero po 12. tygodniu ciąży. Pierwszy trymestr jest bowiem szczególnym okresem dla organizmu matki, który przestawia się wówczas na funkcjonowanie w nowych warunkach. Z tego powodu na początku ciąży nie należy wprowadzać zbyt gwałtownych zmian w trybie życia, lepiej też unikać intensywnych, wysiłkowych sportów.

W dobrej formie

Warto pamiętać, że ćwiczenia pomagają znieść niekiedy bardzo dokuczliwe ciążowe dolegliwości. Pod wpływem regularnego, umiarkowanego treningu zachodzi wiele pozytywnych zmian w działaniu układów krążenia i oddechowego. Aktywność na świeżym powietrzu łagodzi wystąpienia obrzęków, bolesnych skurczów mięśniowych, żylaków podudzi, drętwienia i mrowienia rąk, uniknąć nadmiernej lordozy lędźwiowej i bólów kręgosłupa.

Niechciane kilogramy

Przyrost wagi w ciąży jest naturalny – zdrowa przyszła mama powinna przytyć od 11,5 do 16 kg, gdyż zarówno nadwaga, jak i przesadna szczupłość mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród. W czasie ciąży należy zatem pamiętać o regularnych ćwiczeniach i spacerach, które przyczyniają się do poprawy metabolizmu, usprawniają wymianę gazową, a tym samym pomagają uniknąć nadmiernego przyrostu wagi, otyłości i niezwykle dokuczliwych zaparć.

Jak ćwiczyć w ciąży?

Spośród wszystkich form ruchu należy wybrać taką, która będzie efektywna i bezpieczna. Specjaliści zdecydowanie odradzają przyszłym mamom takie dyscypliny, jak: jazda konna, jazda na rowerze, sporty lekkoatletyczne i kontaktowe. Jak zatem ćwiczyć, by utrzymać formę? Przede wszystkim należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad:

  • należy ćwiczyć systematycznie – 4–5 razy w tygodniu po 15–30 min;
  • ćwiczenia powinny być poprzedzone rozgrzewką;
  • obuwie i strój do ćwiczeń muszą być wygodne, przewiewne, nieuciskające;
  • nie wolno ćwiczyć na czczo ani tuż po posiłku;
  • ćwicząc, należy popijać małymi łykami wodę;
  • pomieszczenie, w którym ćwiczymy, powinno być przewietrzone, a powietrze w nim ciepłe, o niskiej wilgotności;
  • specjaliści zalecają, by tętno kobiety ciężarnej w czasie ćwiczeń nie przekraczało 140 uderzeń na minutę.

Sporty zalecane kobietom w ciąży:

  • ćwiczenia rozciągające,
  • joga, pilates,
  • codzienne spacery i ćwiczenia oddechowe.

Agnieszka Wiśniewska

Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookies na komputerach naszych użytkowników.
Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej ›

OK, akceptuję