Tesco Loves Baby

Karmienie butelką – fakty i mity

Decyzja o karmieniu butelką nie zawsze jest łatwa. Możesz ją jednak podjąć z powodzeniem. Dowiedz się tylko, co jest ważne i odrzuć wprowadzające w błąd butelkowe mity.

Fakt: Z butelki jak z piersi mamy

Karmienie butelką może i powinno przypominać karmienie naturalne. Ssanie piersi to dla dziecka także trening mięśni, mający wpływ na zgryz i rozwój mowy. Ważne zatem, by smoczek pozwalał na takie samo ułożenie warg i pracę języka jak podczas ssania z piersi, a mleko wypływało z butelki w podobnym tempie, jak z piersi mamy.

Mit: Nie da się łączyć karmienia piersią z karmieniem butelką

Łączenie karmienia piersią i butelką jest możliwe. Możesz podjąć taką próbę, gdy karmienie piersią unormuje się, co zwykle ma miejsce około 4. tygodnia życia dziecka. Karmienie mieszane jest też dobrym rozwiązaniem, gdy decydujesz się na stopniowe odstawienie dziecka od piersi.

Fakt: Ważny jest dobór smoczka

Wybierz smoczek, który jest najlepiej dostosowany do potrzeb maluszka. Powinien być miękki i elastyczny. Dobrze też, by miał funkcję antykolkową. Pamiętaj o różnych stopniach wypływu – zbyt duże otwory w smoczku mogą spowodować krztuszenie się malucha podczas karmienia.

Mit: Dzieci karmione piersią nie chcą pić z butelki

Zdarza się, że dziecko karmione piersią nie od razu chętnie przechodzi na karmienie butelką, ale to nie jest regułą. Wybierz butelkę ze smoczkiem w kształcie brodawki, który zapewni dziecku wrażenia zbliżone do tych, jakie zapewnia karmienie piersią. Możesz poprosić, aby butelkę podawał mąż albo niania.

Fakt: Karmiąc butelką, także można okazać dziecku bliskość i czułość

Karmienie piersią można naśladować również podczas karmienia butelką. Podawaj ją w pozycji jak do karmienia piersią, aby maluch mógł się w Ciebie wtulić i na Ciebie patrzeć. Dzięki specjalnej butelce ze smoczkiem w kształcie brodawki karmienie będzie dla Was naturalną i przyjemną czynnością.

Mit: Najważniejszy jest sztywny rytm karmień

W przypadku karmienia butelką ważne jest, aby kontrolować ilość podawanego pokarmu w ciągu doby. Nie znaczy to jednak, że dziecko ma wypić dokładnie co trzy godziny zawsze taką samą ilość mleka. Ważne są indywidualne potrzeby malucha. Gdy masz wątpliwości, porozmawiaj z pediatrą.

lek. med. Hanna Stankiewicz
specjalista chorób dziecięcych

MLEKO DLA MALUCHA

Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookies na komputerach naszych użytkowników.
Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej ›

OK, akceptuję