Tesco Loves Baby

Problemy z karmieniem piersią

Zanim mały człowiek będzie gotowy na zróżnicowane pokarmy, trzeba zapewnić mu to, co da mu siłę rosnąć i będzie dla niego najcenniejsze. Podpowiadamy, jak radzić sobie z trudnościami przy karmieniu piersią i jak sprawić, by maluch dostał pełnowartościowy, zdrowy pokarm prosto od mamy.

Kilka godzin po porodzie noworodek zaczyna kwilić, ponieważ jest głodny. Wiele matek zastanawia się wówczas, jak nakarmić malca. Zarówno dla mamy, jak i noworodka najlepszym rozwiązaniem jest karmienie pokarmem pochodzącym z piersi matki. Już po porodzie w gruczołach mlekowych matki powinien pojawić się pierwszy pokarm, który będzie dla niemowlaka najzdrowszym źródłem energii. W karmieniu noworodka pomagają położne w szpitalu. Podobnie jak zmiany pieluchy, także karmienia piersią mamy muszą się nauczyć.

Rola karmienia piersią

O znaczeniu karmienia piersią mówi się dziś bardzo dużo. Pokarm, który wytwarza organizm matki tuż po porodzie, jest najzdrowszy dla dziecka, gdyż jest naturalny. Karmiąca piersią mama musi uważać na to, co je. Właściwie zbilansowana dieta podczas karmienia piersią świadczy o wartości pokarmu. Kobieta po porodzie narażona jest na wystąpienie objawów poporodowej depresji. Karmienie piersią pomaga poradzić sobie w trudnych chwilach, bowiem w organizmie kobiety karmiącej wytwarza się oksytocyna, co znacznie zwiększa poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Ponadto podczas karmienia piersią między matką dzieckiem wytwarza się silna więź emocjonalna.

Problemy związane z karmieniem piersią

Do najczęstszych problemów związanych z karmieniem piersią należą trudności pojawiające się zaraz po urodzeniu dziecka. Są nimi brak pokarmu, niewykształcony odruch ssania u dziecka czy strach przed nowym doświadczeniem cielesnym odczuwany przez matkę. Początki karmienia mogą być trudne, ale wszystkiego można się nauczyć. Położne w szpitalu chętnie pomagają świeżo upieczonym mamom nauczyć się prawidłowego przystawiania dziecka do piersi.

Problemy, z jakimi może spotkać się kobieta karmiąca piersią, to m.in.:

  • Ból lub zranienie brodawek – przyczyną takich dolegliwości jest zazwyczaj nieopanowany odruch ssania u dziecka. Mama może poradzić sobie z bólem, zmieniając pozycje dziecka podczas ssania pokarmu. Niestety brodawki stają się bardziej wrażliwe po porodzie, przez co są szczególnie narażone na podrażnienia, dlatego warto skupić się na pielęgnacji piersi, a także powolnym karmieniu z zachowaniem przerw.
  • Niewłaściwy kształt brodawek może spowodować, że karmienie piersią będzie sprawiało trudność. Na szczęście mama może poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. Receptą na sukces jest częste karmienie, które pomoże maluchowi oswoić się z piersią i opanować sztukę ssania pokarmu. Kształt brodawki może się zmienić np. dzięki formowaniu go palcami kobiety pomiędzy porami karmienia. Dopóki dziecko nie opanuje ssania pokarmu, można czasem odciągać nadmiar mleka laktatorem.
  • Zbyt dużo pokarmu to dolegliwość, na którą narzekają mamy karmiące piersią. Sporą ilość pokarmu może powodować przyspieszona produkcja mleka w organizmie kobiety, a także zbyt długie przerwy między posiłkami. By uniknąć takich problemów, należy jak najczęściej przystawiać malucha do piersi lub nadmiar mleka odciągać od piersi laktatorem.
  • Zanikanie pokarmu, które może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należy niewłaściwa dieta mamy, ale także zbyt długie przerwy w podawaniu pokarmu dziecku, ale także zmęczenie i stres, które powodują zaburzenie gospodarki hormonalnej kobiety. Wypływ pokarmu z piersi kobiety ułatwią masaże piersi, ciepła kąpiel, zmiana pozycji karmienia. Nie bez wpływu jest także dobre samopoczucie mamy.
  • Zapalenie piersi, którego powodem jest nadmiar pokarmu, to dolegliwość szczególnie bolesna. Mamy odczuwają wówczas ból piersi oraz wysoką temperaturę. Do domowych sposobów radzenia sobie z tą dotkliwością należą zmiany w pozycji karmienia oraz częste przykładanie dziecka do piersi. Jeśli ból i temperatura nie ustępują, można włączyć leczenie farmakologiczne skonsultowane z lekarzem.

Mimo problemów, które mogą się pojawić przy karmieniu piersią, jest ono zalecane mamom. Specjaliści podkreślają jego znaczenie szczególnie w pierwszym roku życia dziecka.

Hanna Napierała

MLEKO DLA MALUCHA

Aby zapewnić poprawne działanie naszego serwisu, zapisujemy pliki cookies na komputerach naszych użytkowników.
Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej ›

OK, akceptuję